Răspuns rapid la piață
Chinaprețul de export de siliciu feroa ramas stabil pe 15 mai. Referinta export ptFeSi72a stat la1140–1160 USD/MT FOB Tianjin, în timp ceFeSi75a ramas la1180–1210 USD/MT FOB Tianjin.
Din partea internă, principalele zone producătoare ale Chinei nu au prezentat nicio mișcare evidentă a prețurilor. FeSi75 în Mongolia Interioară și Ningxia au rămas prin preajmă5900 RMB/MT, în timp ce FeSi72 în zonele de producție majore a rămas în mare parte5400–5550 RMB/MT. Baza internă stabilă oferă sprijin pe termen scurt-cotației actuale de export FOB Tianjin.
China Ferro Silicon de referință pentru prețul de export
| Produs | Nota | Preț de referință | Schimba | Termen |
|---|---|---|---|---|
| Siliciu fero | FeSi72 | 1140–1160 USD/MT | Stabil | FOB Tianjin |
| Siliciu fero | FeSi75 | 1180–1210 USD/MT | Stabil | FOB Tianjin |
Notă de preț:Prețul de export de mai sus este pentru referință pe piață. Cotația finală depinde de calitate, dimensiune, conținut de pulbere, cantitatea comenzii, metoda de ambalare, data expedierii și portul de destinație.

Instantaneu al prețului intern al ferro-siliciului
Piața internă de ferosiliciu a rămas, de asemenea, stabilă. Zonele producătoare și piețele de destinație au prezentat niveluri diferite de preț din cauza locației fabricii, a transportului de marfă, a metodei de cotație cu taxe-incluse și a cererii regionale.
FeSi75 Prețul intern de referință
| Regiune | Referință din fabrică / livrat | Referința tranzacției |
|---|---|---|
| Mongolia Interioară | 5900–5950 RMB/MT | 5900 RMB/MT |
| Ningxia | 5900–5950 RMB/MT | 5900 RMB/MT |
| Gansu | 5850–5900 RMB/MT | 5800–5900 RMB/MT |
| Qinghai | 5800–5850 RMB/MT | 5800–5850 RMB/MT |
| Shaanxi | 5950–6000 RMB/MT | 5950 RMB/MT |
| Shanghai, livrat | 6400–6500 RMB/MT | 6350–6450 RMB/MT |
| Jiangsu, livrat | 6400–6500 RMB/MT | 6350–6450 RMB/MT |
| Shandong, livrat | 6400–6500 RMB/MT | 6350–6450 RMB/MT |
| Sichuan, livrat | 6350–6450 RMB/MT | 6300–6400 RMB/MT |
| Yunnan, livrat | 6500–6600 RMB/MT | 6450–6550 RMB/MT |
FeSi72 Prețul intern de referință
| Regiune | Referință din fabrică / livrat | Referința tranzacției |
|---|---|---|
| Mongolia Interioară | 5450–5550 RMB/MT | 5450–5550 RMB/MT |
| Ningxia | 5450–5550 RMB/MT | 5450–5500 RMB/MT |
| Gansu | 5450–5550 RMB/MT | 5450–5500 RMB/MT |
| Fabrica Mare Qinghai | 5600–5650 RMB/MT | 5550–5600 RMB/MT |
| Qinghai | 5450–5550 RMB/MT | 5400–5500 RMB/MT |
| Shaanxi | 5450–5550 RMB/MT | 5400–5500 RMB/MT |
| Shanghai, livrat | 6000–6100 RMB/MT | 5950–6050 RMB/MT |
| Jiangsu, livrat | 5950–6050 RMB/MT | 5900–6000 RMB/MT |
| Shandong, livrat | 6000–6100 RMB/MT | 5950–6050 RMB/MT |
| Sichuan, livrat | 5950–6050 RMB/MT | 5900–6000 RMB/MT |
| Yunnan, livrat | 6150–6250 RMB/MT | 6100–6200 RMB/MT |
De ce prețul de export rămâne stabil
Din punctul nostru de vedere al ofertei de export, piața actuală de siliciu fero nu arată o forță puternică în nicio direcție.
Prețurile interne ale fabricii sunt constante în marile zone producătoare, cum ar fi Mongolia Interioară, Ningxia, Gansu și Qinghai. În același timp, prețurile livrate în estul Chinei și sud-vestul Chinei rămân mai ridicate, deoarece transportul și cererea regională sunt incluse în cotația livrată.
Această structură a prețurilor explică de ce ofertele de export FOB Tianjin nu s-au mutat prea mult. Baza de costuri de producție-zonă este stabilă, iar cererea de export nu a creat suficientă presiune pentru ca furnizorii să crească puternic ofertele.
FeSi75 păstrează încă un preț de export mai mare decât FeSi72 datorită conținutului său mai mare de siliciu. Pentru cumpărătorii care au nevoie de o bucată de 50–100 mm, oferta finală se poate modifica în continuare cu dimensiunea ecranului, conținutul de pulbere și stocul disponibil, chiar și atunci când prețul de referință al pieței pare neschimbat.
Ce le spun prețurile regionale interne cumpărătorilor de export
Tabelul intern este util deoarece arată de unde vine presiunea reală a costurilor.
Prețurile de producție-zonă sunt mai mici decât prețurile livrate, mai ales în comparație cu Shanghai, Jiangsu, Shandong, Sichuan și Yunnan. Acest decalaj reflectă în principal transportul, cererea de destinație și starea de livrare.
Pentru cumpărătorii de export, aceasta înseamnă că prețul FOB Tianjin nu este decis doar de numărul fabricii interne menționate. De asemenea, trebuie să luăm în considerare:
| Factor | De ce contează pentru prețul de export |
|---|---|
| Prețul zonei de producție | Oferă nivelul de bază al costului de fabrică |
| Costul livrării în port | Afectează cotația FOB Tianjin |
| Nota | FeSi75 costă mai mult decât FeSi72 |
| Dimensiune | 50–100 mm, 10–50 mm sau nodul ecranat pot diferi |
| Conținut de pulbere | Amenzile mai mici pot necesita o verificare mai bună |
| Ambalare | Geanta jumbo de 1MT este standard; ambalajul personalizat poate modifica costul |
| Momentul de livrare | Stocurile și programul de încărcare afectează oferta finală |
| Ruta de marfa | Prețul CIF/CFR se modifică în funcție de portul de destinație |
Acesta este motivul pentru care o cotație serioasă de siliciu fero nu ar trebui să se oprească la „prețul FeSi72” sau la „prețul FeSi75”. Trebuie să confirmați gradul, dimensiunea bucăților, ambalajul, portul de destinație și termenul de expediere.
Ferro Silicon 72/75 Specificații pentru comenzile de export
| Nota | Si Mai mare sau egal cu | Al Mai mic sau egal cu | Ca Mai mic sau egal cu | Mn Mai mic sau egal cu | Cr Mai mic sau egal cu | P Mai mic sau egal cu | S Mai mic sau egal cu | C Mai mic sau egal cu |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| FeSi75 | 75% | 1.5% | 1.0% | 0.5% | 0.5% | 0.04% | 0.02% | 0.2% |
| FeSi72 | 72% | 2.0% | 1.0% | 0.5% | 0.5% | 0.04% | 0.02% | 0.2% |
Dimensiune comună de export:50–100 mm sau dimensiune pe bază de-comandă.
Ambalare:Geanta jumbo de 1MT.
Documente:COA, MSDS, listă de ambalare și factură comercială.
Compoziția finală, dimensiunea și ambalarea trebuie să urmeze contractul și COA pentru lotul de expediere.
Obțineți specificații detaliate
Vizualizarea pieței pe termen scurt{0}
Pe termen scurt, prețul de export de ferosiliciu este probabil să rămână într-un interval stabil dacă prețurile fabricilor interne și oferta la vedere rămân neschimbate.
Nu vedem un motiv puternic pentru o creștere bruscă a prețului de export în acest moment. Prețurile interne sunt constante, iar cererile din străinătate urmează în mare parte cererii reale. Dar reducerile de preț pot fi, de asemenea, limitate, deoarece costul fabricii, transportul regional de marfă și FeSi75 premium oferă în continuare suport.
Punctele de piață de urmărit sunt:
mișcarea prețurilor de fabrică în Mongolia Interioară, Ningxia și Qinghai
ritmul de cumpărare al fabricii siderurgice
volumul cererilor de export
stoc disponibil pentru FeSi72 și FeSi75
marfă de la fabrică la portul Tianjin
transport maritim pentru cotație CIF/CFR
Pentru cumpărătorii care plănuiesc expedierea în iunie, este mai bine să verificați mai devreme cotația dacă aveți nevoie de dimensiune fixă, conținut mai mic de pulbere sau program de încărcare a containerului.
Aprovizionare de export și suport pentru cotații
Noi furnizamFerro Silicon 72/75 bulgărepentru fabricarea oțelului, turnătorie și aplicații metalurgice. Pentru comenzile de export, vă putem ajuta să confirmăm gradul, dimensiunea, conținutul de pulbere, metoda de ambalare, COA și programul de expediere înainte de încărcare.
Ambalarea obișnuită de export esteGeanta jumbo de 1MT. Mărcile de expediere, etichetele, fotografiile de ambalare și inspecția-terților pot fi discutate înainte de expediere.
Putem cita prinFOB Tianjin, CIF sau CFRîn funcție de portul dvs. de destinație.
Detalii de anchetă
| Articol | Detalii de confirmat |
|---|---|
| Produs | Siliciu fero |
| Nota | FeSi72 / FeSi75 |
| Dimensiune | 50–100mm / 10–50mm / dimensiune personalizată |
| Cantitate | Comanda de probă/comanda de container |
| Ambalare | Geanta jumbo de 1MT |
| Port de destinație | Necesar pentru oferta CIF/CFR |
| Termen de expediere | FOB Tianjin / CIF / CFR |
| Documente | COA, MSDS, listă de ambalare, factură |
| Cerință specială | Conținut de pulbere, inspecție-terță parte, mărci de expediere |
Trimite-ne gradul, dimensiunea, cantitatea și portul de destinație necesar. Vă vom ajuta să verificați cele mai recenteFerro Silicon 72/75 FOB Tianjin pretși cotația de export.
Despre aprovizionarea noastră cu Ferro Silicon
ZhenAnfurnituriBucătărie de ferosiliciu FeSi72 și FeSi75pentru fabricarea oțelului, turnătorie și aplicații metalurgice. Vă ajutăm să confirmați gradul, intervalul de dimensiuni, conținutul de pulbere, metoda de ambalare, COA și programul de expediere înainte de încărcare. Ambalarea obișnuită de export esteGeanta jumbo de 1MT, iar cotația FOB Tianjin, CIF sau CFR pot fi verificate în funcție de portul dvs. de destinație.


FAQ
Î: De ce prețul de export de ferosiliciu din China a rămas stabil?
R: Prețul de export de siliciu fero din China a rămas stabil, deoarece piața internă de producție-zonă nu a prezentat o mișcare puternică. Prețurile FeSi72 și FeSi75 în zone importante precum Mongolia Interioară, Ningxia, Gansu și Qinghai au rămas constante, în timp ce cererile de export s-au bazat în mare parte pe cererea reală. Acest lucru a păstrat ofertele FOB Tianjin într-o gamă stabilă.
Î: De ce este FeSi75 mai scump decât FeSi72?
R: FeSi75 are un conținut de siliciu mai mare decât FeSi72. În comenzile de export, FeSi75 are, de obicei, o primă de preț, deoarece oferă un input mai mare de Si pentru fabricarea oțelului, turnătorie și uz metalurgic. Diferența finală de preț depinde și de stoc, dimensiune, conținut de pulbere și ambalare.
Î: Prețul regional intern afectează cotația FOB Tianjin?
A:Da. Prețurile interne de producție-zonă oferă costul de bază, în timp ce transportul către portul Tianjin, ambalarea, verificarea și programul de expediere afectează, de asemenea, cotația finală FOB Tianjin. Prețurile livrate în Shanghai, Jiangsu, Shandong, Sichuan și Yunnan sunt mai mari, în principal pentru că sunt incluse costurile de transport și de livrare regională.
Î: Puteți furniza bulgări de siliciu fero de 50-100 mm?
A:Da. Putem furnizaFeSi72 și FeSi75 în dimensiuni de 50–100 mmpentru comenzile de export. Alte dimensiuni, cum ar fi 10–50 mm sau dimensiunea ecranată personalizată, pot fi, de asemenea, discutate înainte de ofertă. Dacă cuptorul dvs. are limite de-conținut de pulbere, vă rugăm să le confirmați înainte de a comanda.
Î: Ce documente puteți furniza pentru exportul de ferosiliciu?
R: Putem oferiCOA, MSDS, listă de ambalare, factură comercialăși alte documente de export conform cerințelor dvs. de comandă. Dacă aveți nevoie de inspecție SGS sau de altă parte-terță, vă rugăm să o confirmați înainte de expediere.
Î: Puteți cita prețul CIF sau CFR?
A:Da. Vă rugăm să trimiteți gradul, dimensiunea, cantitatea, metoda de ambalare și portul de destinație solicitate. Putem verificaCotație FOB Tianjin, CIF sau CFRîn funcție de stocul curent, costul intern și transportul maritim.
Î: Ce ar trebui să confirm înainte de a cere prețul de ferosiliciu?
R: Ar trebui să confirmațiclasa, dimensiunea, cantitatea, ambalajul, portul de destinație și termenul de expediere. De exemplu: FeSi72 sau FeSi75, bulgăre de 50–100 mm, geantă jumbo de 1MT, FOB Tianjin / CIF / CFR. Aceste detalii ne ajută să cotăm materialul corect în loc să oferim doar un preț brut de piață.


