Aug 27, 2026 Lăsaţi un mesaj

Prețul metalului de magneziu: China Mg 99,9% preț de export și tendință 2026

Răspuns rapid:Începând cu 27 august 2026, ofertele de export din China Mg 99,9% metal magneziu sunt în jur de2.250–2.260 USD/MT FOB Tianjinpentru materialul ne-acid-spălat, cu tranzacțiile principale raportate în același interval. Prețurile magneziului din China au atins un maxim din 2026 peste 2.500 USD/MT în aprilie, înainte de a scădea în mai, iunie și iulie. Până la sfârșitul lunii august, piața a revenit la un interval relativ scăzut, aproape de 2.250–2.260 USD/MT.

Această pagină urmărește cele mai recentepret magneziu metal, China Mg99,9% cotații de export, tendințele prețurilor în 2026, costurile cu ferosiliciu în amonte și principalii factori care afectează o cotație finală FOB, CFR sau CIF.

 

Care este prețul actual al magneziului metal?

 

La 27 august 2026, prețul de export din China pentru Mg99,9% metal magneziu este de aproximativ2.250–2.260 USD pe tonă FOB Tianjin. Intervalul tranzacțiilor principale este raportat la același nivel, iar materialul citat nu este-spălat cu acid-.

Articol Cele mai recente date de piață de magneziu
Produs Magneziu metal
Nota Mg 99,9%
Pret de export 2.250–2.260 USD/MT
Tranzacție generală 2.250–2.260 USD/MT
Schimbare zilnică Nu s-a raportat nicio modificare semnificativă
Termen comercial FOB Tianjin
Starea suprafeței Ne-acid-spălat
Data prețului 27 august 2026

Gama actuală de piață ar trebui utilizată ca areferință pentru prețul de export în vrac, nu ca preț fix de contract. O cotație oficială se poate modifica în funcție de puritatea, cantitatea, starea suprafeței, ambalarea, programul de expediere, portul de încărcare și destinația.

Sursa datelor de piață: FerroAlloyNet (cnfeol.com), 27 august 2026.

Mg 99.9% magnesium metal ingots for alloying and industrial applications

Lingouri de magneziu Mg 99,9%.

Magnesium metal powder for metallurgy and industrial applications

Pulbere metalică de magneziu

Magnesium metal granules for alloying, metallurgy and industrial use

Granule de magneziu metal

Cât este magneziu metal pe kg și pe tonă?

 

Metalul de magneziu industrial este de obicei cotat în USD per tonă metrică. Pe baza intervalului de 27 august Mg99,9% FOB Tianjin, același preț în vrac poate fi convertit în kg și lb pentru comparație.

Unitate Mg99,9% Preț de referință
Pe tonă metrică 2.250–2.260 USD
Pe kg 2,25–2,26 USD
Per lb Aproximativ. 1,02–1,03 USD

2.250 USD/MT ÷ 1,000=2,25 USD/kg.

Aceasta este doar o conversie unitară a cotației FOB în vrac. Nu este un preț cu amănuntul pentru magneziu. Prețurile cu amănuntul pentru loturi mici-de laborator sau online pot fi mult mai mari, deoarece includ costuri diferite de ambalare, procesare, distribuție și manipulare.

 

Tendința prețurilor metalelor de magneziu în China în 2026

 

Prețurile de export din China Mg99,9% au înregistrat o creștere clară-și-ciclu de scădere în cursul anului 2026. La începutul lunii ianuarie, prețurile de export erau în jurul intervalului de -2.200 USD/MT. Apoi, piața a crescut rapid și a rămas în cea mai mare parte între 2.300 USD și 2.400 USD în februarie și martie.

Cea mai puternică creștere a avut loc de la sfârșitul lunii martie până în aprilie. La maximul din aprilie, capătul superior al intervalului de export Mg99,9% sa mutat la aproximativ2.510–2.530 USD/MT.

După acest vârf, piața a intrat într-o ajustare mai amplă descendentă. Prețurile au scăzut în lunile mai și iunie, cu doar recuperări scurte. Până în iulie, piața a revenit la intervalul minim-la-mijlociu de 2.200 USD/MT. Pe 27 august, cotația de export era în jur2.250–2.260 USD/MT.

 

Perioadă Direcția aproximativă a pieței
ianuarie Creștere rapidă de la începutul-anului
februarie Relativ stabil la niveluri inferioare
martie Recuperare treptată
aprilie 2026 peste 2.500 USD/MT
mai Corecție puternică cu un rebound scurt
iunie Mișcare generală în jos
iulie Încercări de-consolidare și de recuperare a prețurilor reduse
august Intervalul-respectat să fie puțin mai mic, aproape de 2.250–2.280 USD/MT

Prin urmare, prețul metalului de magneziu de la sfârșitul-augustului este mult sub vârful din aprilie și mult mai aproape de nivelurile observate aproape de începutul anului.

Sursă tendință: Graficul prețurilor de export FerroAlloyNet pentru Shanxi Mg Mai mare sau egal cu 99,9%, ianuarie-august 2026.

Tendința prețurilor metalelor de magneziu: iulie-august 2026

Graficul iulie-august oferă o imagine mai clară a pieței actuale pe termen scurt{0}. La începutul lunii iulie, prețurile de export de Mg99,9% erau de aproximativ 2.260–2.270 USD/MT. Prețurile s-au slăbit în prima săptămână înainte de revenire, apoi s-au înmuiat din nou la jumătatea-iuliei, când nivelul inferior s-a apropiat de 2.220 USD/MT.

O revenire mai puternică a avut loc la sfârșitul lunii iulie și a împins piața la aproximativ2.280–2.290 USD/MT. Această recuperare nu a continuat pe tot parcursul lunii august.

În prima jumătate a lunii august, cotațiile au fost în general în jurul valorii de 2.260–2.280 USD/MT. Prețurile au scăzut apoi din nou spre sfârșitul lunii. Până pe 27 august, prețurile de export din China Mg99,9% au revenit la2.250–2.260 USD/MT FOB Tianjin.

Modelul recent este mai bine descris caintervalul-limitat cu o presiune ușoară în josmai degrabă decât o nouă tendință ascendentă puternică.

Mg99.9% magnesium metal export price trend from July 1 to August 27, 2026, showing high and low prices in USD per metric ton

Mg99,9% Tendința prețurilor de export de magneziu metal, iulie-august 2026

De ce se schimbă prețurile metalelor de magneziu?

 

Prețurile metalelor de magneziu nu pot fi explicate printr-o singură materie primă sau un indicator al pieței. Pentru China Mg99,9%, cei mai utili factori de urmărit împreună sunt producția primară de magneziu, oferta și prețul de ferosiliciu, inventarul producătorilor, achizițiile în aval, comenzile de export, transportul și cursurile de schimb.

Datele din 2026 arată în prezent o divergență importantă:Prețurile de export de ferosiliciu s-au consolidat în luna august, în timp ce prețurile de export de magneziu Mg99,9% nu au crescut în paralel. Aceasta înseamnă că costurile mai mari din amonte nu au fost suficiente pentru a determina prețul final al magneziului.

 

Producția, furnizarea și inventarul de magneziu

Producția primară de magneziu a Chinei a rămas relativ stabilă în prima jumătate a anului 2026. Pe baza datelor vizibile de producție lunară, producția a fost de aproximativ 85.000 de tone în ianuarie, 80.000 de tone în februarie, iar apoi a revenit la aproximativ 85.000-88.000 de tone pe lună din martie până în iunie.

Lună Producția aproximativă de magneziu din China
ianuarie 2026 Aproximativ . 85.000 MT
februarie 2026 Aproximativ . 80.000 MT
martie 2026 Aproximativ . 85.000 MT
aprilie 2026 Aproximativ . 86.000 MT
mai 2026 Aproximativ . 88.000 MT
iunie 2026 Aproximativ . 87.000 MT

 

China magnesium metal production from January to June 2026, showing monthly output of about 80,000 to 88,000 metric tons

hina Magnesium Metal Production, ianuarie-iunie 2026

Acest lucru sugerează că partea ofertei nu a cunoscut o contracție susținută a producției în prima jumătate a anului. Numai datele de producție nu dovedesc că producția stabilă a cauzat scăderea ulterioară a prețurilor, dar atunci când oferta rămâne disponibilă, piața are mai puțin suport-din partea ofertei decât ar avea în timpul reducerilor de producție pe scară largă.

Datele actuale de inventar ar trebui verificate în continuare separat. Producția și inventarul sunt legate, dar nu sunt același indicator.

Notă de date: graficul furnizat este intitulat ianuarie–august 2026, dar barele lunare vizibile rulează în prezent din ianuarie până în iunie. Mai sus sunt folosite doar lunile vizibile.

Cum afectează prețurile ferosiliciului prețurile metalelor de magneziu?

 

Ferosiliciueste un agent reducător important în procesul Pidgeon utilizat pentru producția primară de magneziu în China. Atât disponibilitatea FeSi, cât și prețul FeSi pot afecta, prin urmare, costurile de producție a magneziului.

Producția lunară de ferosiliciu din China a crescut în general după februarie. Datele disponibile indică aproximativ 420.000–440.000 MT/lună la începutul anului, crescând până la aproximativ 475.000–480.000 MT/lună până în iunie și iulie.

Acest lucru sugerează că oferta de ferosiliciu a rămas relativ disponibilă la mijlocul anului 2026. Cu toate acestea, volumul ofertei și prețul nu s-au mișcat în aceeași direcție în cursul lunii august.

În cea mai mare parte a lunii iulie, prețurile de export FeSi72 au rămas în jur1.150–1.170 USD/MT. Până la sfârșitul lunii august, cotațiile FeSi72 crescuseră la aproximativ1.175–1.195 USD/MT.

FeSi75 a prezentat o creștere mai puternică. După tranzacționare1.190–1.210 USD/MTîn cea mai mare parte a lunii iulie, ofertele de la sfârșitul-augustului au ajuns la aproximativ1.230–1.250 USD/MT.

high-silicon ferrosilicon
Calitatea Ferosiliciului Referință iulie 2026 Sfârșitul lunii august 2026 Direcţie
FeSi72 Aproximativ. 1.150–1.170 USD/MT Aproximativ. 1.175–1.195 USD/MT Superior
FeSi75 Aproximativ. 1.190–1.210 USD/MT Aproximativ. 1.230–1.250 USD/MT Superior

Ferrosilicon 72 export price trend from July 1 to August 27, 2026, showing high and low prices in USD per metric ton

Tendința prețurilor de export Ferosilicon 72, iulie-august 2026

Ferrosilicon 75 export price trend from July 1 to August 27, 2026, showing high and low prices in USD per metric ton

Tendința prețurilor de export Ferosilicon 75, iulie-august 2026

În același timp, prețurile de export Mg99,9% nu au crescut în paralel, ci au revenit la aproximativ 2.250–2.260 USD/MT. Această divergență sugerează că costurile mai mari ale ferosiliciului nu au fost suficiente pentru a împinge cotațiile de magneziu în sus în această perioadă.

Oferta primară de magneziu, stocurile, achizițiile din aval și cererea de export influențează, de asemenea, dacă costurile de producție mai mari pot fi transferate la prețul final al magneziului.

Cum afectează cererea din aval prețurile magneziului?

Cererea primară de magneziu provine din mai multe sectoare industriale. Aliajele de aluminiu-magneziu, producția de aliaje de magneziu și turnarea sub presiune-auto sunt canale importante ale cererii. Magneziul este, de asemenea, utilizat în desulfurarea metalurgică și alte aplicații de aliaje ușoare.

Efectul prețului depinde mai degrabă de activitatea reală de cumpărare decât de existența acelor aplicații. Comenzile mai puternice de aliaje sau de automobile pot susține consumul primar de magneziu, în timp ce achizițiile prudente din aval pot limita capacitatea producătorilor de a ridica oferte chiar și atunci când costurile de producție cresc.

Cum afectează comenzile de export și ratele de schimb prețurile magneziului?

Pentru cotațiile de export din China, condițiile internaționale de achiziție contează separat de piața internă spot. Volumul comenzilor de peste mări, programele de expediere, ratele de schimb RMB/USD, cheltuielile portuare și transportul maritim pot afecta cotația USD.

Acesta este motivul pentru care un preț intern al magneziului din China neschimbat nu duce automat la o ofertă FOB, CFR sau CIF neschimbată.

 

De ce prețurile magneziului diferă între site-uri web și sursele pieței?

 

Dacă comparați prețurile magneziului de pe site-uri web diferite, este posibil să vedeți numere semnificativ diferite. Acest lucru nu înseamnă neapărat că o sursă este greșită. Valoarea cotată se poate referi la un alt grad, piață, valută, dată sau bază de livrare.

Tip de preț Ce reprezintă de obicei
Prețul spot intern în China Prețul pieței locale din China, de obicei cotat în RMB/MT.
FOB China Preț de export Prețul de export până la încărcare în portul chinez convenit.
Pret CFR Valoarea FOB plus transportul maritim către portul de destinație.
Pret CIF Valoarea CFR plus asigurarea convenită.
Prețul cu amănuntul al magneziului Prețuri pentru-volum mic sau bucată-individuală, nu prețuri industriale în vrac.
Pret aliaj de magneziu Material aliaj mai degrabă decât Mg primar 99,9% magneziu.

Contează și puritatea. Un preț pentru Mg99,9% nu trebuie comparat automat cu Mg99,95%, Mg99,99% sau cu un lingou din aliaj de magneziu. Data cotației contează, de asemenea, deoarece prețurile magneziului se pot schimba în câteva zile.

 

Prețul spot al magneziului din China vs prețul FOB de export

 

Un preț spot intern din China și un preț de export FOB din China nu reprezintă aceeași bază de cotație. O cotație internă poate reprezenta RMB/MT la o regiune producătoare sau o bază de livrare internă, în timp ce o cotație de export poate reprezenta USD/MT FOB Tianjin.

Diferența poate include efectele cursului de schimb-, transportul intern, ambalarea la export, manipularea porturilor, tratarea suprafeței și condițiile de expediere. Prin urmare, convertirea unui preț intern RMB în USD folosind doar cursul de schimb nu reproduce neapărat cotația reală de export FOB.

Când comparați prețurile magneziului, confirmați mai întâiclasa, data, moneda, locația pieței și termenul comercial. Fără aceste cinci articole, două numere de preț ar putea să nu fie direct comparabile.

Puritatea magneziului afectează prețul? Mg99,9 vs Mg99,99

 

Da. Mg99,9% este o puritate comercială obișnuită pentru metalul de magneziu primar, în timp ce clasele de puritate mai ridicată-în mod normal necesită o cotație separată, deoarece limitele chimice mai stricte pot modifica costurile de producție, inspecție și aprovizionare.

Grad de magneziu Direcția generală de selecție
Mg99,9% Criteriu de referință primar comercial comun pentru magneziu.
Mg99,95% Selectat atunci când este necesară o specificație de puritate mai strictă.
Mg99,99% Cerință de{0}}puritate ridicată; în mod normal este nevoie de o cotație separată.

Înainte de a compara prețurile, confirmați puritatea Mg împreună cu Fe, Si, Ni, Cu și orice alte limite specificate de impuritate. Un preț nominal mai mic nu este util dacă materialul nu îndeplinește specificațiile chimice cerute.

Pentru clasele și parametrii tehnici disponibili, consultațilingou de magneziugamă.

 

Prognoza prețului metalului de magneziu și perspectiva pieței din China

 

Piața magneziului din 2026 a intrat la sfârșitul lunii august la un nivel considerabil mai scăzut decât maximul din aprilie. În același timp, indicatorii disponibili se mișcă în direcții diferite:

  • Producția primară de magneziu a rămas relativ stabilă în prima jumătate a anului.
  • Producția de ferrosiliciu a rămas relativ ridicată la mijlocul anului 2026.
  • Prețurile de export FeSi72 și FeSi75 au crescut în luna august.
  • Prețurile de export de Mg99,9% nu au crescut odată cu prețurile ferosiliciului și, în schimb, au revenit la aproximativ 2.250–2.260 USD/MT.

Această imagine mixtă sugerează că perspectivele-pe termen scurt ale prețului magneziului ar trebui evaluate din mai mulți indicatori, mai degrabă decât de un singur cost de producție.

Ce ar putea susține prețurile magneziului?

  • Stocurile producătorilor scad.
  • Producția primară de magneziu este redusă.
  • Achizițiile din aval se îmbunătățesc.
  • Comenzile de export cresc.
  • Ferosiliciul și costurile energiei rămân ridicate.

Ce ar putea menține prețurile magneziului sub presiune?

  • Aportul de magneziu rămâne suficient.
  • Stocurile producătorilor cresc.
  • Achizițiile din aval rămân prudente.
  • Cererea de export rămâne limitată.
  • Concurența pentru comenzile spot rămâne puternică.

Fără date complete privind stocurile curente și comenzile din aval, ar fi prematur să se atribuie un factor ca singura cauză a mișcării pieței din august sau să se dea o țintă fixă ​​a prețului magneziului în viitor.

 

Cum se calculează prețul de export final de Mg99,9%?

 

Gama actuală de 2.250–2.260 USD/MT FOB Tianjin este o referință pe piață. Prețul final de export Mg99,9% depinde de specificația completă a comenzii și de baza de livrare.

Factorul de cotație Ce să confirmi
Nota Mg99,9% sau altă puritate necesară.
Compoziție chimică Limitele de impuritate necesare, inclusiv Fe, Si, Ni și Cu, atunci când sunt specificate.
Suprafaţă Acid-spălat sau fără-acid-spălat.
Formular de produs Lingou de magneziu sau formă convenită.
Cantitate Comandă de probă sau livrare în vrac.
Ambalare Ambalare de export standard sau personalizată.
Termen comercial FOB / CFR / CIF.
Port de încărcare Tianjin sau alt port chinezesc agreat.
Destinaţie Necesar pentru calcularea mărfurilor.
Timp de expediere Program de livrare obligatoriu.
Documente COA/MTC, lista de ambalare și documente de inspecție convenite.

Pretul pietei raspundeceea ce Mg99.9% se tranzacționează acum. Un citat formal răspundecât va costa transportul dvs. specific în condițiile de comandă cerute. Acestea sunt legate, dar nu sunt exact același preț.

 

Obțineți cel mai recent preț de export pentru metale de magneziu Mg99,9%.

 

ZhenAn proviziiMg99,9% magneziu metal și lingo de magneziupentru aliaje, metalurgie și alte aplicații industriale. Înainte de ofertă, vă rugăm să trimiteți gradul de Mg necesar, limitele de impurități, cantitatea, starea suprafeței, cerințele de ambalare și portul de destinație.

COA/MTC în loturi, documentele de ambalare și asistența de inspecție acceptată-de terțe părți pot fi confirmate în funcție de cerințele comenzii.

 

Întrebări frecvente despre prețurile metalelor de magneziu

Î: Care este prețul metalului de magneziu?

R: Începând cu 27 august 2026, ofertele de export din China Mg99,9% metal magneziu sunt în jur de 2.250–2.260 USD/MT FOB Tianjin pentru materialele spălate ne-acide-. Tranzacțiile principale sunt raportate aproximativ în același interval. Prețurile finale ale contractului depind de cantitate, specificație, ambalare și termene de livrare.

Î: Cât este magneziu metal pe kg?

R: Un preț de export în vrac de 2.250–2.260 USD per tonă metrică este echivalent cu aproximativ 2,25–2,26 USD/kg. Aceasta este o conversie a prețului de piață FOB industrial și nu este același lucru cu prețul unui-lot mic sau al magneziului cu amănuntul.

Î: Care este prețul actual al magneziului Mg99,9%?

R: Referința de export din China din 27 august 2026 pentru Mg99,9% metal magneziu este de aproximativ 2.250–2.260 USD/MT FOB Tianjin. Cotația se referă la material ne-acid-spălat și ar trebui să fie tratată ca o referință curentă pe piață, mai degrabă decât un preț contractual fix.

Î: De ce se schimbă prețurile metalelor de magneziu?

R: Prețurile magneziului se pot modifica în funcție de producția de magneziu primar, stocurile, costurile cu ferosiliciu și energie, cererea de aliaje din aval, comenzile de export, cursurile de schimb și logistica. Acești factori nu se mișcă întotdeauna în aceeași direcție, așa că piața actuală ar trebui judecată din mai mulți indicatori împreună.

Î: De ce au crescut prețurile ferosiliciului în timp ce prețurile magneziului au rămas slabe?

R: Prețurile de export pentru FeSi72 și FeSi75 au crescut în cursul lunii august, în timp ce prețurile de export Mg99,9% au revenit la aproximativ 2.250–2.260 USD/MT. Acest lucru arată că costurile mai mari ale ferosiliciului nu au fost transferate pe deplin la prețurile magneziului în această perioadă. Aprovizionarea cu magneziu primar, stocul și condițiile de cumpărare influențează de asemenea piața.

Î: Prețul intern al magneziului din China este același cu prețul de export FOB?

R: Nu. Prețurile interne din China sunt în mod normal cotate pe o bază locală RMB/MT, în timp ce o cotație de export FOB reflectă baza de livrare convenită într-un port de încărcare din China. Ratele de schimb, transportul intern, ambalarea, tratarea suprafețelor și costurile legate de-port pot crea o diferență.

Î: De ce prețurile magneziului sunt diferite între site-uri web?

R: Diferite surse pot raporta prețuri spot din China, prețuri de export FOB, prețuri cu amănuntul, prețuri ale aliajelor sau valori de referință istorice. Comparați întotdeauna aceeași clasă, dată, monedă, locație pe piață și termen comercial înainte de a decide dacă două prețuri la magneziu reprezintă aceeași piață.

Î: Puritatea magneziului afectează prețul?

A: Da. Mg99,9% este o calitate comercială de magneziu primară comună, în timp ce Mg99,95% și Mg99,99% necesită în mod normal limite chimice mai stricte și cotații separate. Comparați specificația chimică completă și nu numai procentul de puritate.

Î: Ce afectează o cotație de export de magneziu Mg99,9%?

R: Cotația finală depinde de puritate, limitele de impurități, cantitate, starea suprafeței, ambalare, portul de încărcare, data expedierii, destinația și termenii FOB/CFR/CIF. Un preț curent de piață este util ca referință, dar nu este un preț fix pentru fiecare transport.

 

Trimite anchetă

Acasă

Telefon

E-mail

Anchetă